42ο Διεθνές Συνέδριο της EDTNA/ERCA

Το 42ο Διεθνές Συνέδριο της EDTNA/ERCA (European Dialysis and Transplant Nurses Association/European Renal Care Association) πραγματοποιήθηκε στο Malmo της Σουηδίας στις 31/8/2013 έως 3/9/2013. Η ελληνική συμμετοχή απαριθμούσε 56 άτομα, όταν η Σουηδία, η διοργανώτρια χώρα, είχε 57 συμμετέχοντες. Στο Συνέδριο συζητήθηκαν ποικίλα και πολυδιάστατα θέματα στον τομέα της Νεφρολογίας και των Μεταμοσχεύσεων.

DSC_2281_2.jpg

Το Γενικό Νομαρχιακό Νοσοκομείο Καβάλας εκπροσωπήθηκε από τετραμελή ομάδα νοσηλευτών: κκ. Ν. Νικηφορίδου, Σ. Βοβλιανού, Σ. Κολεΐδου και Σ. Παλούση. Η κ. Σταυρούλα Βοβλιανού Νοσηλεύτρια της Μονάδας Τεχνητού Νεφρού του Νοσοκομείου Καβάλας παρουσίασε εργασία με θέμα: «Συνεργασία ιατρού και νοσηλευτή για την αντιμετώπιση ασθενών με Χρόνια Νεφρική Νόσο σε συνάρτηση με την ηλικία τους», στα πλαίσια του επίσημου συνεδριακού workshop. Αξίζει να σημειωθεί ότι η παραπάνω εργασία αποτέλεσε και την μοναδική ελληνική συμμετοχή μαζί με δύο αναρτημένα posters από το Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης και το Νοσοκομείο Τρικάλων.

DSC_2394_2.jpg

Καταχωρήθηκε: 16/10/2013 9:39:13 πμ από pliroforiki | 0 σχόλια